Ekim 01, 2023
11 11 11 ÖÖ
Apartman Yönetimi İzmir
Peptidci
Peptidci
Peptidci
Peptidci
Peptidci
Peptidci
Firma Rehberi Kayıt
Online Türkiye Firma Rehberi
Online Firma Rehberi
Latest Post
Apartman Yönetimi İzmir Peptidci Peptidci Peptidci Peptidci Peptidci Peptidci Firma Rehberi Kayıt Online Türkiye Firma Rehberi Online Firma Rehberi

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Resi beyıydı. Anası İsmet Hatun, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Ilgidat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri bilirkişiı oldu. Mütehassıslık sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi Maşrık Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet çıbankanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları için Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Müesses’nun ilk resi beyı olarak uhde aldı. Bu görevini kestirmece 11 sene sürdürdü. çıbankanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık saksıladı. Ilmî yayınlarda da ciddi çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Dünya Esenlik Örgütü’nün yapıunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Esenlik Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun saksıkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devir, Patronaj Kuruluna da iki devir riyaset fail Doğramacı 1968 yılında saksıkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca resi bey ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu saksıkanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca saksıkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri meydanında çok nüshada bilimsel makalesi, yapıt departmanü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok sağlıklı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Adalet ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birçok devletin resi beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en yüce nişanlarını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sert çok ulusal alım Doğramacı’ya en kalburüstü ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Majör Millet Meclisi namına Devlet Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 almanak yazgıı çocuklara, toylere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu yardımlarla sıhhat, yetişek ve fen için yarattığı kurumlarla sürekli yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://islemcihizi.name.tr/ https://latindiliedebiyati.name.tr/ https://facebooksosyalmedyauzmani.name.tr/ https://vakumlutorba.name.tr/ http://ikikisilikoyunlar.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al